top of page
  • תמונת הסופר/תYamit Armbrister

את כבר זקנה ...

עודכן: 18 בספט׳ 2023

אתם יודעים לאיזה דור אתם שייכים?


כל בן 20 מסתכל על בן 50 כאילו הוא דינוזאור גוסס.

כל בת 27 מסתכלת על אישה בת 47 כאילו עוד דקה היא לא רלוונטית בעליל. סה לה וי.


נכון, דורות מתנגשים ומשנים את נוף התרבות, הטכנולוגיה והערכים.


אז קצת סדר לגבי כל דור, יתרונות וחסרונות ומה שביניהם:


הדור השקט: נולדתם בין 1925 - 1945

אתם צריכים להיות היום בני 76-95.

הדור הזה הושפע מאוד ממלחמת העולם השנייה, ומצב כלכלי עגום והם ידועים בתור דור שחיפש יציבות, ביטחון, כבוד למשמעת וסדר, ונאמנות למקום עבודה. הם מאופיינים בחוסן ואיפוק.

זה הדור שבו אנשים התחילו לעבוד בגיל 18 עם בלורית שחורה במפעל מסוים וחגגו יציאה לפנסיה באותו שער רק עם שערות לבנות וכובע קסקט.


דור הבייבי בומרס: נולדתם בין 1946-1964.

היו "המופרעים" והמורדים דאז והיום אתם בני 76-59.

בתקופה שלכם הייתה עליה ניכרת בילודה כי לאחר סיום מלחמת העולם השנייה חזרו החיילים הביתה לעשות "אהבה ושלום."

הם ידועים ככאלה שרצו לעשות שינויים חברתיים משמעותיים ולכן בתקופה הזו הוקמו המון תנועות לזכויות אדם שונות לקידום שיווין כולל פמיניזם. הם דיברו הרבה על הגשמה עצמית ויחסית לדורות הקודמים התרכזו יותר בעצמם וברווחתם האישית. הם אתגרו משמעותית את מערכת האמונות, הסטטוס קוו, והערכים של הוריהם והיו הדור הראשון שנחשף לטכנולוגיה יותר ביומיום. יתרה מכך, היה להם חלק חשוב בפיתוח הטכנולוגיה והאימוץ בו לכל אדם. הם אלה שנטעו את השינוי והזרעים לדורות הבאים. לנו.

תכלס הם הראשונים שממש נדרשו לעשות שינוי אדיר ולהסתגל למציאות טכנולוגית פורצת דרך ומשנת עולם.


תנו כבוד לדור X

נולדתם בין 1965-1980 ואתם היום בני 43- 58.

תקראו קצת על הדור הזה שנחשב לדור הרלוונטי ביותר בעולם המודרני. למה? כי הם נחשבים לגשר בין הדור הוותיק לדור החדש. הם נולדו לתוך עולם אנלוגי והתפתחו לעולם דיגיטלי מלא. הם לא רק הדור שהתפתח לתוך האינטרנט, משחקי מחשב ובינה מלאכותית, הם אלה שברובו יצר את העולם הזה. הם גם הביאו לעולם את המושג של איזון בית-עבודה!

אז אל תתנו לזאטוטים להוריד אתכם.


דור המילניום נולד בין 1981-1996

והיום אתם בני 27-42 (נשמע טווח גדול פתאום, לא?).

הם כבר גדלו לתוך עולם שמתפתח טכנולוגית בקצב מטאורי, בשבילם אינדיבידואליות זה ערך עליון, הם מעדיפים עבודה גמישה אבל המציאות לא מאפשרת להם לגמרי להיות מה שהם רוצים להיות.

והאמת שהדורות הקודמים קצת עושים להם עוול בזה שמתייחסים אליהם כמו לילדים כי הם ממש כבר לא. הם הדור הכי יזמי עד היום וממוקד בעולם העסקים, עם השכלה גבוהה, חשיפה גבוהה לרעיונות ופרספקטיבה מגוונת ורחבה. הם הכי פחות מעוניינים במשרה של 09:00-17:00. הם רוצים גמישות רחבה ומעדיפים פרילנס אם אפשר. חלק רואה בהם הדור הכי נרקיסיסטי עד כה, וחלק רואה בהם הדור הכי ממוקד בלשנות את העולם לטוב ביותר.


דור Z נולדתם בין 1997- 2012.

החמודים האלה היום בני 11-26 וכנראה לא יחשפו לפוסט הזה.

קשה קצת לדבר על קבוצה בטווח הזה כי זה יחסית קרוב אלינו. אבל...הם הדור הראשון שנולד לתוך עולם דיגיטלי מלא. הם כמעט לא זוכרים מה זה טלפון קווי בבית, שלא נדבר על טלפון ציבורי עם אסימונים. זה דור המסכים הראשון כי הם נולדו כבר למחשבים, סמארטפונים וטאבלטים. זה הדור הכי ליברלי בדעותיו, גם הפוליטיות וגם החברתיות ולעומת כל הדורות הקודמים הם הכי נלחמים על עולם ירוק, נגד גזענות, בעד הקהילה הגאה, ושוויון מגדרי. זה גם הדור הכי מגוון מבחינה אתנית וגזע בהיסטוריה, מה שמצמצם הכי הרבה את הבדלי התרבות והמוצא.

החברה האלה נחשפו מגיל אפס כמעט לרשתות חברתיות, והם הדור הראשון שמתמודד עם פגיעות מהרשת. הם גם הדור שבו העיסוק הרב ביותר הוא באלימות בבתי הספר ובמשבר אקלימי.

הם הדור שהגדיר מחדש תקשורת והם רוצים לשנות ולחבר את העולם הגלובלי דרך אימוג'ים, האשטאג, טוויטים וסטורי.


דור אלפא עוד "תינוקות." הם נולדו בין 2013-2025

אז המבוגרים ביניהם בני/ות 10.

הם הדור הראשון שנולד להורים שנולדו כבר לאינטרנט, סמארטפונים ורשתות חברתיות.

מעריכים שהם יהיו הדור הכי מגוון והכי מהיר לאמץ ולהסתגל לשינויים טכנולוגים דרמתיים.

דור האלפא נולד לעולם של בינה מלאכותית ומחוברות תקשורתית הכי גבוהה בהיסטוריה.

הבייביסיטר שלהם זה הסמארטפון או טאבלט והם נרדמים עם טיק טוק.

מעריכים שהם יעשו שינויים דרמתיים בעולם מאחר והם ישתמשו בבינה מלאכותית להכין ארוחת בוקר, בעבודה ובחיים האישיים והפרטיים ברמה יומיומית.

הם נוטים יותר מהדורות הקודמים להיות פתוחים, עצמאיים מאוד, ורבליים, בעלי ביטחון עצמי גבוה, וממוקדים הגשמה עצמית. קשה להעריך את הדור הזה במלואו כי הם עוד מתפתחים...


מרתק לראות איך כל דור מייצג תקופה בהתפתחות של האנושות. אז נכון שעבור דור Z ודור אלפא אני כבר זקנה...אבל אלו הם החיים וככה חברה משתנה עם הזמן.


המגמה לעתיד ברורה וכדאי שנקבל אותה ופחות נתנגד

לה כי אנחנו פשוט לא אותו דור.


אז אם העולם ימשיך בכיוון הנוכחי, בני אדם יהיו יותר ויותר מגוונים אתנית, יותר גלובליים, יותר טכנולוגים ומסתמכים על טכנולוגיה ויותר מחוברים לרשתות החברתיות דרך עולם דיגיטלי.


האם זה צריך להפחיד אותנו?

רק ההיסטוריה תדע את זה, אבל כמו שהדורות הקודמים הסתכלו על הדור הצעיר מהם בבעתה כך גם אנחנו. ואולי אנחנו מפריזים בפאניקה. זה טבעו של עולם ומה שהיה הוא שיהיה.

אולי במקום להתנגד, צריך לצמצם פערים כדי שאלפא ובייבי בומרס יהיו יותר אמפתיים אחד לשני וימצאו מכנה משותף כזה או אחר.

העתיד של האנושות יקבע בהתאם לאיך שנצליח להבין, לקבל ולהעריך כל דור.


0 תגובות

Comments


bottom of page